3/18/2013

La Semana Santa



Oto kolejny wpis na temat kultury Hiszpanii. Ty razem na temat Wielkiego Postu oraz Wielkiego Tygodnia. Miłego czytania.
v  
 Zanim wierni przybędą do kościoła w Środę Popielcową, urządzają entierro de la sardina – pogrzeb sardynki. Ogromną sardynkę zrobioną z różnych tkanin i papieru, wozi się po całym mieście w żałobnym kondukcie. Często żałobnicy ubrani są na czarno, kobiety głośno zawodzą nad losem rybki. Potem kukłę się pali. Nastaje wieczór – czas refleksji i skupienia…

v  Wielki Tydzień to po hiszpańsku Semana Santa. Od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Wielkanocnej trwają procesje z zakapturzonymi pokutnikami, najsławniejsza z nich ma miejsce w Sewilli.

v  W Andaluzji Wielki Tydzień jest obchodzony bardzo spektakularnie. Przez miasta przechodzą procesje bractw religijnych. Niosą oni pasos – ogromne platformy z figurami Jezusa lub Matki Bożej. Nieraz zrobione są ze srebra, kości słoniowej oraz drewna. W procesji biorą udział ludzie przebrani za pokutników, żołnierzy rzymskich, rycerzy w zbrojach, chłopów. Procesję zamykają przedstawiciele duchowieństwa i policji miejskiej. Zdarza się, że podczas pochodu ktoś wyjdzie na balkon, by zaśpiewać religijną pieśń. Procesja zatrzymuje się i w milczeniu czeka na zakończenie pieśni. Dopiero wtedy rusza.
v  W Wielki Tydzień organizuje się przeróżne widowiska. Na północy w klasztorze sióstr augustynek w Wielką Środę odbywa się przedstawienie zwane „Łzami św. Piotra”, natomiast w Wielki Czwartek są odgrywane sceny pasyjne „Pięć Ran”.

v W Aragonii na północy Hiszpanii w Wielki Piątek tysiące przedstawicieli bractw religijnych wędruje tradycyjnymi szlakami – rutas del tambor - uderzając w bębny. W wielu miejscach podczas bicia bębnów życie „zamiera”na parę godzin.

v  W Wielki Czwartek i Wielki Piątek organizowane są wielowiekowe samobiczowania. W tym czasie gmina San Vicente de la Sonsierra w La Rioja pełna jest picaos, którzy biczują swe plecy, aż ich skóra nabierze koloru fioletowego. Wtedy zadaje im się 12 ukłuć ostrym kawałkiem szkła. Zgodnie z dawnymi wierzeniami, w ten sposób usuwa się z ciała złą krew.


g