Busca en este blog:

1/14/2014

La Navidad

v        Boże Narodzenie w Hiszpanii rozpoczyna się 22 grudnia loterią bożonarodzeniową. To długoletnia tradycja zapoczątkowana w 1763 roku przez króla Carlosa III. Główna nagroda (El Gordo) liczy aż
2 000 000 euro.
v         
      Wigilia (La Nochebuena)to najważniejsza chwila Bożego Narodzenia w Hiszpanii. Rodziny spotykają się przy uroczystej kolacji. Choinka jest w domach często spotykana, ale i tak i tak najbardziej znacząca w Hiszpanii jest szopka.
v       Wigilijne dania różnią się od danych regionów, na przykład jagnięcinę, prosię, pieczonego indyka podaje się w Andaluzji, owoce morza i ryby można znaleźć na wybrzeżu.
v        Deser stanowi głównie turron (nugat z migdałami), marcepan, ciasteczka polvorones albo orzechy. Do tego pije się tradycyjne białe wino musujące, zwane cava.
v         Po uroczystej wieczerzy Hiszpanie udają się na Pasterkę, zwaną la Misa del Galo (Msza Koguta). Zgodnie z tradycją to właśnie kogut pierwszy ogłosił narodziny Jezusa. Ważnym symbolem jest także krowa, która będąc przy narodzinach Jezusa, ogrzewała Dziecię.
v       Wigilię kończy huczna zabawa przy dźwiękach joty (dynamiczny, hiszpański taniec występujący z piosenką), gitar i kastanietów, odbywająca się na ulicach miast.

v   28 grudnia jest powszechnie obchodzony Dzień Świętych Niewiniątek, upamiętniający krwawą rzeź niemowląt, zarządzoną przez Heroda w celu zgładzenia nowonarodzonego Jezusa. Dzisiaj jednak to bardzo wesołe święto, pełne żartów i zabaw, w niczym nieprzypominające strasznego wydarzenia.

v    La Nochevieja to po hiszpańsku Sylwester. O północy każdy Hiszpan ma przy sobie 12 winogron. Z każdym uderzeniem zegara zjada po jednym. Ma to przynieść szczęście na 12 miesięcy przyszłego roku. Huczne zabawy, tzw. cotillón, trwają do samego rana

v        W Hiszpanii Boże Narodzenie trwa do Święta Trzech Króli. Dzień przed wieczorem po ulicach przechodzi parada Trzech Króli rozdając mieszkańcom słodycze. W domu dzieci wypełniają buty słomą, czyli pożywieniem wielbłądów Trzech Króli. Rano Mędrcy przynoszą grzecznym dzieciom prezenty, niegrzecznym zaś – węgiel, dzisiaj w formie cukierków. Tradycją jest również ciasto roscón de reyes, dekorowane kandyzowanymi owocami, czyli klejnotami zdobiącymi szaty Trzech Króli.

Źródło:


                  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz