Busca en este blog:

3/04/2013

Karnawał w Hiszpanii


Minął już dawno karnawał. Trzeba by trochę napisać, jak się go spędza w Hiszpanii! Oto kilka ciekawostek na ten temat:

Ø  Każdego roku w połowie lutego odbywa się w hiszpańskich miastach karnawał.  W piątkowe popołudnie karnawałowy pochód (cabalgata) zaczyna się przejściem dzieci z pobliskiego przedszkola przez miasto i prezentowaniem ich kolorowych kostiumów.
Ø  Bary, puby i dyskoteki szykują specjalne oferty na ten czas i zachęcają do wzięcia udziału w karnawale. Ci co przyjdą w przebraniu, otrzymują specjalną zniżkę.

Ø  Każdy może wziąć udział w przejściu ulicami podczas karnawału, trzeba jednak to zgłosić w pobliskim urzędzie miasta, uiścić opłatę, zebrać ludzi, którzy z chęcią wezmą w tym udział, wymyślić mini przedstawienie, dobrać strój, muzykę i choreografię i gotowe!

Ø  W XX wieku karnawał był zakazany. Lecz pomimo zakazu w mieście Tarazona de la Mancha mieszkańcy po cichu organizowali zabawę. Często kończyło się to aresztowaniami, ale wielokrotnie mieszkańcom uchodziło na sucho. Tym sposobem tradycja hucznego karnawału przetrwała do dziś.


Ø  W Hiszpanii najsłynniejszy karnawał odbywa się na Wyspach Kanaryjskich. Swoją sławę zyskał dzięki ulicznym paradom, które przypominają te z Rio de Janeiro. Tak więc można tam podziwiać kostiumowe parady, kolorowe, zadziwiające stroje, tancerki tańczące na wspaniale udekorowanych jeżdżących platformach, występy teatrów ulicznych, liczne koncerty.

Ø  Dzieci i nie tylko przygotowują scenariusze mini komedii, które są później wystawiane na miejskich placach.

Ø  Karnawał to też czas wygłupów. W miasteczku Laza przebierańcy przebrani w dziwaczne stroje z krowimi dzwonkami i uśmiechnięte maski chodzą po ulicach z rózgami. Mogą oni chłostać nimi przechodniów, jednak co nie mogą im oddać. Później odbywa się walka na mąkę , mrówki i wodę. Pod koniec karnawału w Laza jest odczytywany „Ośli Testament”.